A szív- és érrendszeri betegségek világszerte az egyik legnagyobb egészségügyi kihívást jelentik. A szívbetegségek évente több millió ember életét követelik, sok esetben úgy, hogy a probléma már előrehaladott állapotban van, és a tünetek is késlekedve jelentkeznek. Az egyik legfontosabb eszköz, amellyel megelőzhetjük a szív- és érrendszeri betegségeket, nem más, mint a rendszeres kardiológiai szűrővizsgálat elvégzése.
Miért fontos a szűrővizsgálat?
A kardiológiai szűrővizsgálat célja, hogy a kardiológus szakorvosok időben felismerjék a potenciális kockázatokat, még mielőtt azok súlyos problémává válnának. A szív- és érrendszeri betegségek gyakran nem mutatnak egyértelmű tüneteket a korai szakaszban. Például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, vagy az érszűkület évekig jelen lehetnek anélkül, hogy komoly panaszokat okoznának.
A szűrővizsgálat segítségével a problémák már akkor felismerhetők, amikor még könnyebben kezelhetők, így jelentősen csökkenthetjük a későbbi szövődmények, például a szívroham vagy a stroke kockázatát.
Milyen szűrővizsgálatokra van szükség?
A szív- és érrendszeri betegségeket számos különböző szűrővizsgálattal lehet ellenőrizni. Íme néhány alapvető vizsgálat, amit javasolt rendszeresen elvégezni:
Vérnyomás mérés
A magas vérnyomás az egyik leggyakoribb, és egyben legveszélyesebb kockázati tényező a szívbetegségeknél. Rendszeres vérnyomásméréssel könnyen nyomon követhetjük, hogy a vérnyomásunk nem emelkedik-e meg olyan mértékben, ami már károsíthatja a szívet és az ereket.
Koleszterinszint mérés
A túl magas LDL (“rossz”) koleszterin és a túl alacsony HDL (“jó”) koleszterin szint súlyosan növelheti a szívbetegségek kockázatát. Az orvosok javasolják, hogy évente ellenőrizzük a koleszterinszintet, hogy megelőzhessük a problémákat.
EKG (elektrokardiogram)
Az EKG egy egyszerű, fájdalommentes vizsgálat, amely a szív elektromos aktivitását méri. Ez segít felismerni a szívritmuszavarokat és más szívproblémákat, amelyek súlyos következményekkel járhatnak, ha nem kezelik őket időben.

Érszűkület szűrése
Az érszűkület gyakran a szívrohamok vagy a stroke előszobája, így a perifériás érbetegségek szűrése, mint például az alsó végtagi ér Doppler-vizsgálata, kulcsfontosságú lehet a megelőzésben.
Vércukorszint mérés
A magas vércukorszint, különösen cukorbetegség esetén, jelentős rizikófaktort jelent a szív- és érrendszeri betegségeknél. A rendszeres vércukorszint mérés segít időben felismerni a problémát.
Testsúly és testzsír-mérés
A túlsúly és a magas testzsír arány hozzájárulhat a szívbetegségek kialakulásához. Az egészséges testsúly fenntartása az egyik legfontosabb lépés a szív védelme érdekében.
Hogyan segíthet a szűrővizsgálat a megelőzésben?
A rendszeres szűrővizsgálatok lehetőséget biztosítanak arra, hogy időben felfedezzük a kockázati tényezőket, és kezeljük őket, mielőtt komolyabb betegségeket okoznának. A kardiológus szakorvosok személyre szabott tanácsokat adhatnak arra vonatkozóan, hogy milyen életmódbeli változtatásokra van szükség – például étrendi ajánlások, mozgás, a dohányzás abbahagyása, vagy gyógyszeres kezelés. Ezzel csökkenthetjük a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, és hosszú távon megőrizhetjük szívünk egészségét.
Mikor érdemes elkezdeni a kardiológiai szűrővizsgálatokat?
A kardiológiai szűrővizsgálatok kezdeti időpontja általában 35-40 éves kor körül ajánlott, de a családi kórtörténet és a meglévő kockázati tényezők figyelembevételével korábban is indokolt lehet. Minél előbb kezdjük el a rendszeres szűrést, annál nagyobb eséllyel kerülhetjük el a szívbetegségeket és azok súlyos következményeit.
A szív- és érrendszeri betegségek megelőzése mindenki számára elérhető cél lehet a rendszeres szűrővizsgálatok segítségével. A szűrés nemcsak a betegség korai felismerésében segít, hanem a páciensek tudatosabbá válását is elősegíti a szívük védelmében.