Dermatoszkópos anyajegyszűrés

A rosszindulatú festéksejtes bőrdaganat (melanoma) előfordulásának gyakorisága és súlyossága az elmúlt években rohamosan megnövekedett. Magyarországon évente közel 3000 új megbetegedést diagnosztizálnak, amely jellemzően egyre inkább a fiatalabb korosztályt érinti.

A festékes anyajegyek alapvetően a bőrön és a nyálkahártyákon megjelenő többnyire ártalmatlan bőrelváltozások, amelyek az egész testfelületen bárhol előfordulhatnak. Bizonyos anyajegyek már születéskor megjelenhetnek, mások az életkor előrehaladtával környezeti behatások, genetikai tényezők, anyagcsere-, vagy hormonális eltérések, pl. várandósság idejéhez kapcsolódóan jelentkeznek. Formájukat, jellegüket többnyire nem, vagy alig változtatják az élet során.
Az újabb anyajegyek megjelenésében, színének vagy méretének változásaiban, leginkább a bőrt érő UV sugárzás (napfény, szolárium) játszik kiemelt szerepet. Az UV sugárzás károsíthatja a sejtek DNS állományát, a túlzásba vitt napozás/szolárium ezért jelentős mértékben megnövelheti a bőrdaganatok, beleértve a festéksejtes bőrdaganat, a melanoma kialakulásának kockázatát is.
Ennek kialakulásában kiemelten veszélyeztetett csoportot képeznek a sok anyajeggyel rendelkező, vagy világos bőrtónusú, világos szemű, hajú emberek, de magasabb lehet a betegség megjelenésének kockázata azoknál is, akiknél a családban már előfordult melanoma. Jelentősen növeli továbbá a betegség kialakulását a gyermekkorban elszenvedett hólyagos napégések száma is. A melanoma kifejlődhet már meglévő anyajegyből, vagy akár újonnan, ép bőrön is. Éppen ezért kiemelten fontos, anyajegyeink rendszeres megfigyelése.

Az anyajegyek rosszindulatú elváltozásnak jelei lehetnek:

  • az anyajegy alakja asszimetrikussá válik
  • mérete változik: növekszik/csökken
  • határvonala megváltozik, széle elmosódik
  • felszíne megvastagodik, felülete egyeletlenné válik
  • színe sötétebb, vagy világosabb lesz
  • viszketni kezd, kisebesedik, vagy vérzik

Szabad szemmel az anyajegyek békés, vagy kóros volta nem állapítható meg. A diagnózis első lépése minden esetben a dermatoszkópos vizsgálat. A megelőzésben az anyajegyek folyamatos önvizsgálata mellett, elengedhetetlen a bőrgyógyász szakorvosi vizsgálat. Az évenkénti bőrgyógyászati anyajegyszűrés éppen ezért kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a melanoma jó eséllyel már korai stádiumban is felismerhető és kezelhető elváltozás.

Hogyan zajlik az anyajegy szűrővizsgálat?

Az anyajegyek átfogó vizsgálatára Intézményünkben dermatoszkópos anyajegyszűrést végzünk, amely során a bőrgyógyász szakorvos a teljes testfelületet átvizsgálja. A bőrön található anyajegyek szemrevételezését követően az anyajegyek szakszerű vizsgálata, speciális bőrmikroszkóp (dermatoszkóp) segítségével történik. A dermatoszkópos ellenőrzéssel pontosan meghatározható, hogy szükséges-e az egyes gyanúsnak vélt anyajegyek eltávolítása, vagy azok „békések”, és veszélyt nem jelentenek. Intézményünkben az anyajegyek dermatoszkópos vizsgálata mellett – szükség esetén – az anyajegyek sebészi kimetszését és szövettani vizsgálatát is elvégezzük.

Időpontfoglalási igény küldése

Az alábbi űrlap kitöltésével küldje el időpontfoglalási igényét és munkatársaink felveszik Önnel a kapcsolatot.

Szolgáltatást végző orvosaink

Dr. Somogyi Patrícia

Bőrgyógyász-Kozmetológus szakorvos

Dr. Molnár Katalin PhD

Bőrgyógyász-Kozmetológus, Allergológus, Gyermekbőrgyógyász szakorvos

Dr. Melegh Éva

Bőrgyógyász-Kozmetológus szakorvos

Dr. Fazekas László

Bőrgyógyász-Kozmetológus szakorvos

Dr. Solymosi Ágnes

Bőrgyógyász-Kozmetológus szakorvos, Szakmai vezető

Kapolcsódó szakterületek

Időpontfoglalás

Online bejelentkezési felületünk bevezetése folyamatban van. A rendszer üzembehelyezéséig kérjük töltse ki az alábbi űrlapot és kollegáink telefonon felveszik Önnel a kapcsolatot gyors és gördülékeny időpontfoglaláshoz.

Amennyiben kérdése merülne fel, kérjük vegye fel ügyfélszolgálatunkkal a kapcsolatot, akik készséggel állnak az Ön rendelkezésére.