A gyermekkori hemangióma, egy igen gyakori jóindulatú érrendszeri elváltozás, amely a csecsemő-, kisgyermekkorban jelentkezhet és jellemzően az érrendszer fejlődésének rendellenessége miatt jön létre.
A gyermekkori hemangióma sokszor már születéskor vagy az első néhány élethétben észlelhető. Gyakran a csecsemő első hónapjaiban vagy éveiben nő látványosan. A növekedés körülbelül fél-másfél éves korig gyors ütemben tart, ezután pedig többnyire egy nagyon lassú visszafejlődés jellemző. A tűzfolt gyakorlatilag a test bármely részén megjelenhet.
Felületes hemangióma
A felületes hemangióma esetében az elváltozás a bőr felszínén helyezkedik el. Először általában egy kis piros folt formájában jelenik meg, majd fokozatosan nő és vastagabbá válik. A legtöbb esetben a felületes hemangióma a csecsemők életének első hónapjaiban vagy heteiben jelenik meg.
Mély hemangióma
A mély hemangióma ugyanakkor a bőr alatt helyezkedik el és többnyire a bőr alatti zsírszövetekbe nő. Gyakran lehet színes, a baba bőrének színétől függően. A mély hemangióma általában az élet első hónapjaiban vagy éveiben jelentkezik a kisbabáknál.
A különböző típusú elváltozások más-más kezelési megközelítést igényelnek. A gyorsan növekvő hemangiómák, esetében sokszor gyors, azonnali beavatkozás szükséges, így a későbbiekben elkerülhetőek a méretükből és rossz elhelyezkedésükből adódó további komplikációk.
Más típusú érelváltozásoknál ugyanakkor éppen a várakozás idő és a későbbi életkorban történő kezelés az, ami a gyermek érdekeit leginkább szolgálja, így nem tesszük ki kisgyermekünket a korai, fájdalmas, nem jól megválasztott kezelés okozta traumáknak.
Bár a megjelenő foltokat sok szülő valódi tragédiaként éli meg, és aggodalommal fordulnak gyermekbőrgyógyász szakorvosainkhoz kisbabájukkal, fontos megemlíteni, hogy a nem veszélyes helyeken kialakuló hemangióma esetén elegendő a megfigyelés, hiszen az elváltozás idővel spontán visszafejlődhet. Bizonyos esetekben a folyamat végén visszamaradt esztétikailag zavaró bőrelváltozást pedig kezelni szükséges.
Fontos azonban, hogy a gyermekkori hemangiómát minden esetben orvosi felügyelet mellett kezeljék, és mindig konzultáljunk gyermekbőrgyógyásszal a legmegfelelőbb megközelítésről.