A szívinfarktuson átesett páciensek számára rendkívül fontos a felépülés folyamata, amely nemcsak a testi, hanem a lelki egészségről is szól. Igen enyhe lefolyású, szövődmény nélküli szívinfarktus esetén a panaszmentes páciens akár otthonában is lábadozhat, de leggyakrabban 2-3 hetes rehabilitációs kezelés indokolt a kora, infarktust követő időszakban.
A rehabilitációs kezelés ugyanis tudományosan igazoltan javítja a szívinfraktuson átesett páciensek túlélését és életminőségét. Általánosságban elmondható, hogy a legfontosabbak a páciensek számára az alábbiak:
Rendszeres gyógyszerszedés
Bizonyos gyógyszereket élthosszig szükséges szedni szívrohamot követően, míg mások egy idő után elhagyhatóvá válnak. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb infarktus után adott gyógyszer a páciensek túlélését igazoltan javítja, az életüket meghosszabbítja és a szív munkáját nagy mértékben támogatja, ezért rendszeres szedésük kulcsfontosságú.
Életmódbeli változtatások
Az egészséges étrend kulcsfontosságú. Érdemes az ún. mediterrán diétát tartani. Csökkenteni a telített zsírok, só és cukor nagyobb mennyiségű bevitelét, és helyettük növelni a friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és omega-3 zsírsavban dús növényi eredetű zsírok fogyasztását.

Rendszeres testmozgás
A fokozatosan bevezetett, orvos által javasolt fizikai aktivitás segíthet a szív egészsége és az állóképesség helyreállításában. A sétálás, kocogás, torna, úszás vagy kerékpározás fokozatosan beépíthető a mindennapi rutinba.
Stresszkezelés
A stressz csökkentése érdekében relaxációs technikák, mint a meditáció vagy légzőgyakorlatok hasznosak lehetnek.
Rendszeres orvosi ellenőrzés
A szívroham után jellemzően 3, 6 és 12 hónappal javasolt kardiológiai kontroll, mely a későbbiekben évente ismétlendő. A rendszeres kardiológiai kontrollok fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.
Ezek a lépések hozzájárulhatnak a szívinfarktus utáni sikeres felépüléshez, javítják a páciensek életminőségét, és segítenek a jövőbeli szívbetegségek kockázatának csökkentésében. Az egészséges életmód kialakítása és a rendszeres ellenőrzés elengedhetetlen a szív egészségének megőrzésében.